Którymi chorobami skóry można się zarazić?
14

A A A

Nie wszystkie choroby skóry są zaraźliwe. Większość powszechnie występujących schorzeń nie przenosi się pomiędzy poszczególnymi osobami, zależna jest bowiem od czynników odpornościowych organizmu danego człowieka. Którymi z najpopularniejszych chorób skóry można się zarazić i w jaki sposób uniknąć zachorowania?

Najniebezpieczniejsze są zakażenia infekcyjne

Wszystkie choroby skóry, których czynnikami etiologicznymi są bakterie, wirusy i grzyby mogą przenosić się z jednej osoby na drugą. Stan zapalny jest reakcją indywidualną danego organizmu, natomiast sama infekcja może się przenosić najczęściej drogą kontaktu bezpośredniego (poprzez zetknięcie się ze zmienionym chorobowo miejscem).

Choroby infekcyjne skóry można rozpoznać poprzez charakterystyczny obraz kliniczny, którym są drobne pęcherzyki z przeźroczystą treścią (jest to najczęściej wynik działania wirusów), krostki z treścią mętną lub zabarwioną na biało lub zielono (tak wyglądają zmiany bakteryjne) lub rozmaite zmiany skórne na podłożu rumieniowym o regularnym okrągłym kształcie (tak zwykle manifestują się zakażenia grzybicze lub drożdżakowe).

Najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia takimi zmianami jest ograniczenie kontaktu z osobą chorą, a na pewno zaniechanie kontaktu bezpośredniego i zakaz używania wspólnych artykułów higienicznych wielorazowego użytku (takich jak ręczniki czy inne akcesoria).

Okres zakaźności danej choroby skórnej jest zwykle mocno ograniczony do czasu wygojenia się zmian lub ustaje znacznie wcześniej przy obecności danych wykwitów. Jest to jednak określane indywidualnie na podstawie czasu, kiedy dane zmiany się pojawiły i w jaki sposób przebiega ich rozwój. Bardzo trudno jest określić, czy dana zmiana jest w określonym momencie zakaźna, dlatego lepiej unikać kontaktu bezpośredniego przez cały czas obecności zakażenia na skórze.

Tym się na pewno nie zarazimy

Wszelkie schorzenia autoimmunologiczne, które manifestują się w postaci zmian skórnych są całkowicie bezpiecznymi zmianami i nie musimy się obawiać, że kontaktując się z osobą chorą na przykład na łuszczycę czy toczeń rumieniowaty, zarazimy się od niej chorobą.

Należy jednak uważać na istniejące nadkażenia bakteryjne, gdyż mogą one być źródłem zakażenia bakteryjnego dla zdrowej osoby. O obecności bakterii może świadczyć ilość wydzieliny w okolicy danej zmiany skórnej lub oznaki stanu zapalnego wokół danego wykwitu.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*