Co to jest „atopia”?
shutterstock_82754707

A A A

Atopia się pojęciem oznaczającym reakcję z nadwrażliwości, która polega na nieprawidłowym rozpoznawaniu przez organizm substancji, które w istocie nie są dla niego szkodliwe. Dotyczy ona bardzo wielu ludzi na świecie, a w ostatnim czasie liczba osób ze zdiagnozowanymi zaburzeniami o typie atopii lawinowo wzrasta. Z czym wiąże się i na czym polega atopia?

Atopia a alergia

Mimo podobnego brzmienia i w istocie podobnych reakcji, pojęć tych nie można używać zamiennie. Alergia jest bowiem bardzo konkretną reakcją nadwrażliwości organizmu na określone czynniki (alergeny), natomiast atopia to sam potencjał do wytwarzania reakcji alergicznych. Mimo iż każdy z nas jest w stanie określić, że na jakiś czynnik reaguje „alergicznie”, nie każdy z tych mechanizmów jest typowo atopowy.

Atopia jest pojęciem szerszym niż alergia. Świadczy o ewentualności wystąpienia konkretnych zjawisk z nadwrażliwości. To, że dana reakcja organizmu może mieć cechy atopii nie oznacza, że jest ona alergią. Jeśli natomiast dane działanie organizmu jest konsekwencją alergii, można określić je jako działanie „z atopii”.

Lekarze często używają tych pojęć zamiennie, mając na myśli nie tylko samą predyspozycję do określonego reagowania przez organizm, ale jego skutki – odczuwane przez pacjenta w formie objawów alergicznych, które de facto wynikają z atopii.

Zobacz wykład dr n.med. Alicji Karney o atopowym zapaleniu skóry u dzieci:

8. Atopowe zapalenie skóry – narastający problem u dzieci – dr n.med. Alicja Karney

Czym charakteryzują się osoby „z atopią”?

Atopia niewątpliwie jest skłonnością genetyczną. Jeśli jedno z rodziców wykazuje reakcje o typie atopii, szanse na to, że dziecko będzie także wykazywało takie skłonności wynoszą około 50 proc. W przypadku obojga rodziców – prawie pewnym jest, że ich potomstwo również będzie wykazywało atopowe reakcje.

Atopii nie można „nabawić się” w ciągu życia. Pacjenci posiadają ją od urodzenia. Może ona jedynie ujawnić się w okresie późniejszym niż dzieciństwo na skutek kontaktu z określonym czynnikiem, który powoduje reakcje o typie nadwrażliwości. Najczęściej jednak ujawnia się ona już w dzieciństwie i wtenczas jest szybko diagnozowana przez lekarzy pediatrów.

Jakie choroby wiążą się z atopią?

Atopia jest związana z kilkoma chorobami o podłożu alergicznym, które często jest jedynie tłem do rozwoju określonego schorzenia. Jest to przede wszystkim atopowe zapalenie skóry oraz astma, czyli choroby, które mogą, ale nie muszą być związane z alergią. W znacznej części przypadków ich rozwój, opiera się o mechanizmy nadwrażliwości, ściśle związane z czynnikami alergicznymi.

Poza tym atopię obserwuje się także u pacjentów chorujących na dolegliwości związane z określoną porą roku takie jak katar sienny, alergiczne zapalenie spojówek czy inne postaci alergii sezonowych, wziewnych lub pokarmowych.

Skomentuj lub zadaj pytanie!

*
 1. Re: Co to jest „atopia”? Kaśka

  Mam azs od 6 lat, który bardzo mocno nasila się jesienią i zimą wskutek suchego powietrza w mieszkaniu oraz opatulona skóra w warstwy ubrań jest pozbawiona kontaktu z powietrzem. Używam emolientów, smaruję całe ciało tak często jak się da, jednak skóra raz mniej raz bardziej zawsze swędzi. Poprawa jest po strallergium, kilka tygodni temu zaczęłam brać te tabletki, polecone przez lekarza, biorę też na stałe wapno, podobno nie działa, ale moim zdaniem trochę tak, na krótszą metę.
  Teraz najgorszy okres dla mnie, mam nadzieję, że mój zestaw do walki z objawami azs będzie działał długo. Pozdrawiam, Kaśka

  Odpowiedz

 2. Re: Co to jest „atopia”? anka

  córka miała azs praktycznie od urodzenia, okazało się że jest wynikiem skazy białkowej. w leczeniu poza dietą pomocny okazał się latopic, probiotyk dla dzieci z azs i alergia pokarmową. mozna o nim przeczytać na stronie http://www.latopic.pl

  Odpowiedz